Sınırda Konsültasyon (Boş Vites) 1/2

Sınırda Konsültasyon (Boş Vites) 1/2

- Bölüm: Magazin Tıp, Tıp Medya
1430
Sınırda Konsültasyon (Boş Vites) 1/2 için yorumlar kapalı

’Dilsiz ve uzak ’

Reiner Stach, KAFKA, Karar Yılları 1, Türkçesi: Sezer Duru

Sayfa 228, Satır 1

göremiyorum
Ben Hasta Göremiyorum

Haykır

İncecik çizgide yaşıyoruz, haberimiz yok. Cambaz yüksekliği olmasa da düşme korkusu ensemizde. Kime danışmalı, kamp ateşi nerede kurulmalı. Yaban domuzları, gergedanlar yaşam için peşinde. Herkes haklı, bir sen mi. Konsültan yok, konsültasyon var demişler ortak. Bazı sınırlar var ki hiçbir kitapta yazmıyor. O toprak kime ait bilinmiyor. www.aciltıp.com bu yazıda konsültan ve konsültasyondan dem vuruyor.

  • Acil: Evet ben istedim, troponin değeri yüksek hastam ve stenti var. Konsültan: İstedin de bu hastanın EKG değişikliği ve göğüs ağrısı yok, troponini değeri girişim sonrası azalmakta, neden konsültasyon istedin ki Halilcim. Sonuç: Troponin miyokard enfarktüsü sonrası on dört gün yüksek seyreder, öykü ve klinik yeni doku hasarı için sorgulanmalı.
  • Acil: Hoş geldin, nasılsın dostum. Doğru, ben uyandırdım seni sabaha karşı 3’te. EKG değişikliği mi, yoo. Oral alımı da var. Yine de istedim senden görüş, hasta pek hoş gözükmüyor da.  Konsültan: Mahmutcum tüm bunlar varlığım için yeterli değil. Hastan paralitik ileus bile değil. Hadi iste görüş ama en azında cerrahi olsun, gerçi bu durumda o da hatalı olacak. Sonuç: Sayıları değil, hastaları tedavi ediyoruz. Kim korkar serum potasyum < 2,5 mEq/L değerinden.
  • Acil: Merhaba, iyi ki geldin. Heyecanlı mı, yok canım. Ama sen hemen yatır hastamı. Konsültan: Ayşecim eline sağlık ancak hastanın bilinen kalp yetmezliği var, altı saat kardiyak takip, defalarca değişikliği olmayan EKG ve temiz PA-Akciğer grafisi. Neden çağırdın ki beni. Sonuç: Troponin, vital stabil ve ciğer temiz kalp yetmezliği kardiyoloji poliklinik kontrolü ile eve gider kaptan.
  • Acil: Geç kaldın, niye böyle oldu şimdi. Hastanın gözüne baksana, ne var orada öyle. Konsültan: Murat, yine beni çağırmışsın. Biraz önce buradaydım. Senin konslara pek isteksiz geliyorum, haberin olsun. Hastanın görme bakısı tam, pupil refleksi on numara, diyabetsiz ve göz kapakları yapış yapış. Artık sen söyle tanıyı. Sonuç: Bakteriyel konjonktivit kons istemez, damlalar kullanır ve evden uygunda göz polikliniğine uğrayıverilir.
  • Acil: Doğru söylüyorsun, şuradaki hasta. Evet tost yerken terleyen. Konsültan: Okancım bu hastanın PCİ (pnömoni ciddiyet indeksi) skoru kaç acaba. Hesaplamadın mı. Bak şimdi. Dur bakalım, evet 57 çıktı. Sonuç: Zatürre ciddiyet skoru düşük (70 ve altı) olanlar torunları ile kahvaltı edebilir.
  • Acil: Öyle korktum ki sen gelinceye kadar hasta kanayacak diye. Evet, o hasta. Hayır yatan değil, koridorda ip atlayan. Konsültan: INR’si 7 ama aktif kanaması yok, fizik muayenesi normal Gamzecim, vitamin K 5 mg oral verip, polikliniğe gönderseydin, neden yapmadın ki. Sonuç: INR >5 fakat < 9, aktif kanama yok ise hastayı gönderebilirsin, hem de konsültasyon istemeden.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

dur çato